• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie „Tygryski”

  Drodzy Rodzice!
  W minionym tygodniu, w piątek 22 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć Państwa po długiej przerwie spowodowanej pandemią w przedszkolu. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień. Na zajęciach chciałyśmy pokazać Państwu jaką wiedzę posiadają dzieci na wielu płaszczyznach. W związku z tym, że w piątek obchodziliśmy Dzień Ziemi, nasze zajęcia obejmowały treści związane z naszą planetą oraz szeroko pojętą ekologią.
  Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania i zaśpiewania piosenki „Przedszkolaki, to my”. Następnie z pomocą kartoników z wyrazami, dzieci samodzielnie układały zdania rozróżniając słowa z podziałem na rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki.
  Podczas rozwiązywania krzyżówki, „Tygryski” wykazały się znajomością liter i doskonale poradziły sobie z hasłem, które brzmiało: „Planeta Ziemia”.
  Wysłuchaliśmy piosenki M. Jeżowskiej „Moja Planeta”, następnie dzieci odpowiadały na pytania nauczyciela i analizowały treść wysłuchanego utworu. Wprowadzeniem do zagadnienia dotyczącego segregacji odpadów był utwór U. Pakuły pt. „Eko, eko, ekologia”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniu w segregację do odpowiednich pojemników. Wiedzą, że plastik i metal wrzucamy do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, a szkło do zielonego. Występuje również brązowy na bio odpady. Przy tej okazji dzieci również zrozumiały dlaczego zbieranie śmieci musi odbywać się w rękawiczkach. Pani Danusia wspólnie z Kacperkiem wykonała doświadczenie, które pokazało dzieciom co to jest smog i jak bardzo jest niebezpieczny dla naszego zdrowia a nawet życia.
  Podczas części matematycznej dzieci potrafiły wymienić miesiące należące do poszczególnych pór roku oraz przyporządkować balony z cyframi do dni tygodnia. „Tygryski” dokonywały obliczeń i szukały ukrytych liter na wiosennej łące by w efekcie rozwiązać hasło: „ekologia” – kodowanie.
  Przy akompaniamencie Pani Agnieszki dzieci zaśpiewały piosenkę „Leć motylku”, która była wprowadzeniem do części plastycznej. W tym roku, chciałyśmy wykorzystać metodę Edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej. Obserwując swobodną zabawę dzieci, możemy dostrzec w ich aktywności różnorodne formy ruchu angażującego wiele partii mięśni. Ruch ten ma bardzo często charakter naprzemienny. Nie jest prawdą, że ruch na zajęciach to bałagan. Dobrze zaplanowany ruch, rytmiczny, dopełniony muzyką przynosi wiele korzyści. Dzieci szybciej opanowują kluczowe umiejętności: mowę, czytanie, pisanie oraz liczenie. Wzmaga również koncentrację, ponieważ za jego przyczyną dotlenia się mózg. Zaprosiłyśmy do wspólnych stolików dzieci wraz z rodzicami. Przy delikatnej muzyce należało zamalować kartkę kredkami poruszając się wokół stolika, robiąc to ruchami naprzemiennymi. Następnie zaczęło się tworzenie motylków, krabów, rybek, kwiatków, biedronek oraz żabek z przygotowanych wcześniej kół – origami płaskie. Wspólne tworzenie pracy było świetną zabawą ale również doskonałą okazją do zacieśnienia więzi dziecko – rodzic. Ten sam cel przyświecał również kolejnym naszym działaniom. Był to taniec integracyjny – „Belgijka”, który wszystkim nam przysporzył wiele radości oraz wspólne obejrzenie filmu Davida Attenborough pt. „Cudowny Świat”.
  Głównymi celami naszych zajęć było wzbogacenie wiedzy dzieci o Ziemi, rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej, kształtowałyśmy świadomość ekologiczną poprzez aktywność muzyczną. Naszym celem było również kształtowanie postawy ekologicznej oraz doskonalenie umiejętności matematycznych u naszych „Tygrysków”. Miałyśmy również okazję pokazać Państwu, że każdą wolną chwilę w domu można wykorzystać bawiąc się z dzieckiem na przykład z wykorzystaniem łyżki i plastikowej miski. Dziecko odbiera to jako formę świetnej zabawy z rodzicem, a dorosły doskonale wie, że poprzez taką zabawę dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową, która jest niezbędna do opanowania nauki czytania i pisania (np. zabawa „Clap, clap, song percussion”)
   
  Dziękujemy za tak liczne przybycie i wspólne spędzenie czasu. To było miłe spotkanie, na które tak bardzo wszyscy czekali. Jesteśmy bardzo dumne z wszystkich dzieci!
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda

  P.S. Tradycja naszego przedszkola związana z zajęciami otwartymi dla rodziców wszystkich grup wiekowych powróciła do naszego przedszkola. Przed Świętami Wielkanocnymi wydarzenia opisała Pani Jolanta Pierończyk w swoim artykule – zdjęcie w galerii. Serdecznie dziękujemy.