• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” żegnają lato

  „Tygryski” żegnają lato

  Drodzy Rodzice!
  W ubiegłym tygodniu realizowaliśmy krąg tematyczny „Pożegnanie lata”. Na mapie Polski i Europy dzieci wskazywały kierunki wakacyjnych podróży, odszukiwały położenie odwiedzanych miejsc. Dało nam to okazję do wprowadzenia do globalnego czytania wyrazów: mapa, globus, Warszawa, Tatry, Mazury, Bałtyk. Nauczyliśmy się również wskazywania na mapie kierunków: wschód, zachód, północ, południe. Dzieci potrafią wymienić Państwa, które leżą np. na wschód od Polski, na zachód od Polski, na południe…
  Wyjaśniliśmy sobie również, że słowo legenda ma dwa znaczenia – jedno to opowieść o tym co wydarzyło się dawno temu, a drugie znaczenie określa nam odległości na mapie, wielkości miast, krainy geograficzne, wysokość pasm górskich itd…
  Zajęcia o tematyce wakacyjnej pozwoliły nam jednocześnie na kształcenie u dzieci umiejętności budowania poprawnych wypowiedzi, formułowania zdań złożonych, poprawnych stylistycznie.
  Utworzyliśmy kącik wakacyjnego odkrywcy, gdzie dzieci miały możliwość rozpoznawania wszystkimi zmysłami pamiątek z wakacji oraz przedmiotów związanych z nimi (pomogły nam w tym – muszle, piasek, bursztyny, owoce egzotyczne. Przy okazji dzieci poznały historię powstania bursztynu. Na zakończenie tygodnia, dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Letni kalejdoskop”, w którym opisano zjawiska związane z zmianami w przyrodzie. Nawiązałyśmy do własnych obserwacji dzieci ze zwróceniem uwagi na symbole lata (np. kolory) oraz zjawiska pogodowe, na zmiany w przyrodzie związane z przemijaniem lata. Dzieci dowiedziały się co znaczy pojęcie „pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie”. Miały okazję zobaczyć prawdziwy kalejdoskop oraz wykonać ćwiczenie matematyczne polegające na prawidłowym odczytywaniu symboli, logicznym myśleniu i skupieniu uwagi. Tydzień podsumowaliśmy nauką nowej umiejętności – technika składania z papieru – orgiami. „Tygryski” według wskazówek nauczyciela składały kartkę w ten sposób by powstała łódka.  
  15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu dzieci miały okazję wysłuchania bajki pt. „The Dot”. To wspaniała książka o sile, talencie, kreatywności, pomysłowości i mocy, które drzemią w każdym z nas. Czasem musimy tylko dostać odpowiedni bodziec, lub trafić na właściwą osobą, która nas pokieruje. Po wysłuchaniu każde dziecko, miało możliwość „uruchomić” swoją wyobraźnię twórczą. Z kropek, rysowanych na kartce papieru powstawały piękne i pomysłowe dzieła.
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda