• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” – mali odkrywcy

  Drodzy Rodzice!
  W ubiegłym tygodniu bawiliśmy się w odkrywców, detektywów i poszukiwaczy. Poznaliśmy znaczenie każdego z tych słów i już wiemy czym zajmuje się detektyw, wynalazca i odkrywca, ale nasze działania w przedszkolu związane były z poszukiwaniem ciekawostek przyrodniczych. Z lupą w dłoni wybraliśmy się do przedszkolnego ogrodu by obserwować życie: mrówek, ślimaków, dżdżownic. Odkryliśmy np., że dżdżownica porusza się pełzając po ziemi, poprzez skurcz mięśni. Obserwowaliśmy również ślimaka, który schował się do swojej muszli – „domku”. Z opowiadania, które przeczytaliśmy dowiedzieliśmy się, że ślimaki są roślinożerne i niestety często w naszych ogródkach niszczą nam kwiaty oraz warzywa. Rozmawiając o życiu ślimaków, na podstawie karty pracy i i opowiadania „O ślimaku Stasiu” poznaliśmy nową literę – „Ś”, „ś”.
  W tym tygodniu poszerzaliśmy nasze umiejętności matematyczne poznając zapis nowej cyfry – „16”. Rozwiązywaliśmy zadania z treścią, układaliśmy zapisy do tych zadań. Umiemy już dodawać i odejmować posługując się liczmanami ale też próbujemy liczyć w pamięci.
  W piątek, przed zbliżającymi się majowymi świętami rozmawialiśmy o tym jakie znaczenia mają poszczególne dni. Wiemy, że:
  1 Maja – Święto Pracy, które obchodzone jest na całym świecie.
  2 Maja – Święto Flagi – to nasze polskie święto.

  „Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie,
  a na tej fladze biel jest i czerwień.
  Czerwień to miłość, biel serce czyste,
  to są nasze barwy ojczyste…”

  3 Maja to również nasze polskie święto – Święto Konstytucji. Dowiedzieliśmy się czym jest Konstytucja, że jest to zbiór praw i obowiązków, które istotne są dla obywatela każdego narodu. Jesteśmy bardzo dumni jako Polacy, bo nasza Konstytucja jest drugą na świecie. Pierwszą była ta, która powstała w Ameryce.
  Na zakończenie dnia wysłuchaliśmy wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” , a nasze Panie wytłumaczyły nam znaczenie poszczególnych wersów oraz wykonaliśmy pracę plastyczną – Flaga Polski i kartki z kalendarza pt. „Majowe Święta”


  — Kto ty jesteś?
  — Polak mały.

  — Jaki znak twój?
  — Orzeł biały.

  — Gdzie ty mieszkasz?
  — Między swymi.

  — W jakim kraju?
  — W polskiej ziemi.

  — Czym ta ziemia?
  — Mą Ojczyzną.

  — Czym zdobyta?
  — Krwią i blizną.

  — Czy ją kochasz?
  — Kocham szczerze.

  — A w co wierzysz?
  — W Polskę wierzę!

  — Coś ty dla niej?
  — Wdzięczne dziecię.

  — Coś jej winien? — Oddać życie.

  W poniedziałek, 26 kwietnia świętowaliśmy urodzinki Piotrusia i Emilki. Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Serdecznie pozdrawiamy, Joanna Duda i Danuta Wieczorek