• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Pszczółki” charakteryzują zimę

  Drodzy Rodzice!
  Witamy bardzo serdecznie w kolejnym tygodniu nowego roku. Bardzo się cieszę, że prawie wszystkie „Pszczółki” chodzą do przedszkola i chętnie biorą udział w zajęciach.
  Tematem minionego tygodnia był zimowy krajobraz. Mimo, że pogoda za oknem niestety nie przypomina zimy, staraliśmy się przypomnieć sobie wszystkie uroki tej pięknej pory roku. Na początku tygodnia wspólnie uczyliśmy się jakie są pory roku i czym się od siebie różnią. Dzieci nie tylko potrafiły prawidłowo wymienić pory roku, a także chętnie odpowiadały na pytania.
  W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej sali Panią Dyrektor, która miała możliwość przyjrzenia się jak „Pszczółki” pracują podczas zajęć. Dzieci wykazały się dużą aktywnością i zaangażowaniem. „Pszczółki” wypowiadały się czym charakteryzuje się zima, jaki dominuje kolor o tej porze roku, co możemy robić zimą i jak należy się ubierać. Przeczytaliśmy również wiersz I. Kopeć pt. „Bardzo lubię zimę”, następnie wspólnie zastanawialiśmy się co można robić zimą zwracając szczególną uwagę na sporty zimowe. Dzieci potrafiły powiedzieć, że zimą jeździmy na sankach, na nartach, łyżwach a także na snowboardzie. Przeprowadziliśmy zabawę dydaktyczną pt. „Atrybuty Pani Zimy”, w której dzieci miały za zadanie przyporządkować różne obrazki przedstawiające zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze, a także przedmioty do danej pory roku. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i prawidłowo wykonały zadanie. Rozmawialiśmy o tym, że śnieg jest jedną z najbielszych substancji w przyrodzie i chroni rośliny przed wiatrem i mrozem, a kiedy rozpuszcza się wiosną, nawadnia ziemię, a zwierzętom zapewnia wodę.
  „Pszczółki” chętnie brały udział w proponowanych zabawach ruchowych związanych z zimą. Jedną z nich była zabawa „wirujące śnieżynki”, do której wykorzystaliśmy białe paski bibuły. Przy dźwięku tamburyna dzieci bawiły się w „lodowe posągi”, tworząc „lodowe rzeźby”.
  Dzieci wykonywały zadania w kartach pracy. Jednym z nich było przeliczanie w zakresie 5, dorysowywaliśmy brakujące elementy w wyglądzie bałwanków oraz rysowaliśmy po śladzie, ćwicząc motorykę małą. „Pszczółki” chętnie wykonały pracę plastyczną związana z tematyką zimową. Dzieci starannie wyklejały plasteliną „zimowe drzewo”, wykorzystując biały i brązowy kolor. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i kreatywne.
  „Pszczółki” przygotowują się także do uroczystości Dnia Babci i Dziadka, ucząc się piosenek i wierszy na to wyjątkowe święto. Nie zabrakło zimowego spaceru dzieci, a także swobodnych zabaw „Pszczółek” w sali, podczas których dzieci wspólnie układały klocki, bawiły się torami oraz autkami. Dzieci chętnie spędzają czas kolorując obrazki czy układając puzzle.
  Wolny czas wykorzystujemy na czytanie wierszy i opowiadań o różnej tematyce. W tym tygodniu „Pszczółki” słuchały książki Joanny Papuzińskiej pt. „Moja mama czarodziejka”. Dzieci chętnie słuchają wierszy Juliana Tuwima  i Jana Brzechwy, lubią zwłaszcza „Rzepkę”, „Lokomotywę” czy „Słonia Trąbalskiego”. Czytaliśmy także książkę pt. „Bon czy ton”, dzięki której dzieci przekonały się na czym polega, savoir-vivre.
  Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałego odpoczynku i udanej, bezpiecznej zabawy podczas ferii zimowych.
  Zapraszam do galerii ZDJĘĆ.
  Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Działoszyńska