• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Króliczki” poznają zawody

  Drodzy Rodzice!
  W ubiegłym tygodniu poruszaliśmy tematykę „Kim będę?”.
  W poniedziałek rozpoczęliśmy zajęcia od rozmowy o zawodach dawnych i wyjaśnienia pojęć „rzemiosło” i „rzemieślnik”. Na podstawie naszej ekspozycji i zgromadzonych w sali przedmiotów dowiedzieliśmy się, że rzemieślnik to osoba zajmująca się wytwarzaniem rzeczy przeznaczonych do użytku człowieka, która wykonuje wszystko własnoręcznie, więc przedmioty te są piękne i niepowtarzalne. Dzieci doszły do wniosku, że wytwory rzemieślnicze różnią się od przedmiotów produkowanych w fabrykach tym, że nie powstaje ich dużo, najczęściej są wytwarzane własnoręcznie przez człowieka, często są niepowtarzalne. Zajęliśmy się również podziałem przedmiotów podczas zabawy badawczej. Dzieci dzieliły przedmioty na te wykonane z: drewna, szkła, gliny czy metalu. Określały ich ciężar, wielkość, słuchały dźwięków, jakie wydają kiedy się w nie uderza. Określały, którzy rzemieślnicy używają danego materiału np. drewno – stolarz, rzeźbiarz; metal – ślusarz, kowal; glina – garncarz. Przypomnieliśmy sobie również wizytę Pani Ani, która prowadziła w naszym przedszkolu warsztaty z lepienia z gliny.
  Przez cały tydzień oglądaliśmy filmiki edukacyjne związane z różnymi zawodami m. in. z szklarzem, młynarzem, szewcem, kowalem, koronczarką. Podczas całego tygodnia gromadziliśmy również piękne rękodzieła, które przynosiły dzieci, wzbogacając tym samym nasz kącik tematyczny. Budowaliśmy swobodne wypowiedzi na temat ulubionego przedmiotu i uzasadnialiśmy swój wybór.
  W środę podczas zajęć mówiliśmy również o takich zawodach jak lekarz, nauczyciel, sportowiec, fryzjer, pracownik biurowy i wiele wiele innych. „Króliczki” wypowiadały się o pracy swoich rodziców jak również podzieliły się swoimi marzeniami dotyczącymi wymarzonego zawodu.
  W czwartek udaliśmy się do Teatru Małego w Tychach na przedstawienie pt. „Plastusiowy Pamiętnik”. Dzieci z uwagą podziwiały spektakl oraz prezentowały prawidłową postawę w teatrze. Starszaki wiedzą doskonale jak należy zachować się w miejscu publicznym. Jesteśmy z wszystkich dzieci bardzo dumne.
  Po powrocie do przedszkola wytłumaczyliśmy znaczenie poszczególnych słów, które nie były znane wszystkim, a które pojawiły się podczas spektaklu. Były to słowa: kałamarz oraz stalówka. Zwieńczeniem całego dnia była praca z plasteliną – czyli lepienie swojego Plastusia. Dzieci wykazały się kreatywnością i zadbały, o każdy szczegół podczas lepienia ludzików.
  W piątek przeprowadziliśmy ciekawy quiz sprawdzający wiedzę zdobytą podczas całego tygodnia. „Króliczki” wykonały również pracę plastyczną z wykorzystaniem farb. Prace dzieci przedstawiały różnych rzemieślników, o których zdobywały wiedzę. Po południu dzieci miały okazję zagrania w „karuzelę pomysłów” dotyczącą zawodów. Dzieci bardzo lubią taką formę zabawy dydaktycznej, dzięki której utrwalają poznane treści, wzbogacają swoje słownictwo, a co najważniejsze świetnie się przy tym bawią. To właśnie przez zabawę dzieci uczą się najszybciej i zapamiętują dużo więcej.
  Miniony tydzień obfitował w wiele powodów do świętowania. Swoje urodziny obchodzili Staś, Zosi B., oraz Pani Iwonka, dla której dzieci przygotowały niespodziankę w postaci kartki oraz bukietu papierowych kwiatów. Naszym solenizantom życzymy dużo zdrowia, spełnienia marzeń i wielu powodów do radości.
  W minionym tygodniu nie zabrakło zajęć dodatkowych. „Króliczki” pięknie uczestniczyły podczas języka angielskiego, francuskiego, zajęć teatralnych, rytmiki oraz gimnastyki.
  Dziękujemy za dostarczenie wielu wspaniałych przedmiotów, które urozmaiciły prowadzone zajęcia. Cieszymy się na dalszą współpracę i zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Pozdrawiamy serdecznie, Joanna Duda i Sylwia Ścierska