• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Króliczki” podróżują w czasie

  Drodzy Rodzice!
  Kolejny tydzień marca upłynął w naszej grupie bardzo radośnie. Blok tematyczny, którym się zajmowaliśmy to: „Kiedyś i dziś”.
  Poniedziałek rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza J. Wasowskiego pt. „O wynalazkach”. Wspólnie ustaliliśmy co to jest wynalazek i kto to jest wynalazca. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania. Nazywały obrazki i szukały odpowiednich podpisów pod zdjęcia. Zastanawiały się co by było gdyby nie było samochodów, samolotów, telefonów, miksera, pasty do zębów itd. Debatowaliśmy nad tym czy wszystkie wynalazki są dobre? Czy wszystko co ułatwia ludziom życie, jest dobre np. dla przyrody? Dzieci dowiedziały się kilku informacji o wynalezieniu koła i żarówki oraz radia.
  We wtorek skupiliśmy się na poznawaniu nowej litery, tym razem było to „z”, „Z”. Na podstawie historyjki o królewnie Zosi, dzieci starały się zapamiętać jak najwięcej słów, które zawierały tą właśnie literę. Dzieci doskonale słuchają i zapamiętują czytane przez nauczyciela teksty literackie. Na podstawie wyrazu „zamek” ułożyliśmy schematy: sylabowy i głoskowy z klocków, następnie wskazywaliśmy w nich miejsce spółgłoski „z”. Kreśliliśmy literę palcem w powietrzu, a później dzieci starały się ułożyć nowo poznaną literę z koralików. Dopełnieniem zajęć było wykonanie ćwiczeń w kartach pracy.
  W czwartek udaliśmy się na basen, a później podróżowaliśmy wehikułem czasu. Przenieśliśmy się do czasów, w których ludzie nie mieszkali w domach, ale w jaskiniach, czyli w pustych przestrzeniach w skałach, których nie stworzył człowiek. Dzieci całymi zdaniami opowiadały czym taka jaskinia różni się od współczesnych domów. Jak zapalimy w niej światło i czy jest to w ogóle możliwe skoro nie ma zapałek czy zapalniczek? Jak ugotujemy zupę skoro nie posiadamy garnków i jak umyjemy zęby? Na te i wiele innych pytań „Króliczki” wypowiadały się z ogromnym zaangażowaniem. Poruszyliśmy również temat środków transportu dawniej i dziś. Obejrzeliśmy kilka krótkich filmików edukacyjnych by przybliżyć dzieciom to zagadnienie. Jednak najbardziej podobały się dzieciom zgromadzone przedmioty, których używano dawniej. Stare telefony, kalkulatory, maszyna do pisania, żelazko, aparaty, lampa naftowa.
  W ostatni dzień tygodnia poruszyliśmy temat związany ze światem robotów i komputerów. Przeprowadziliśmy burzę mózgów na temat: „Jak korzystać z komputera i Internetu”. Utrwalaliśmy również poznane wiadomości z całego tygodnia odpowiadając na wiele zagadek. W piątek wyruszyliśmy również na bajkową sesję wiosenno-świąteczną do studia fotograficznego Foto-Piwnica.
  Przez cały tydzień, jak tylko pogoda na to pozwalała staraliśmy się wychodzić na spacery i do przedszkolnego ogrodu. Dzieci brały udział w zajęciach dodatkowych z języków: angielskiego i francuskiego, z szachów, rytmiki, zajęć teatralnych, katechezy, robotyki oraz z gimnastyki ogólnorozwojowej.
  Dużo czasu poświęcamy na rozmowy o kulturalnym zachowaniu nie tylko w miejscach publicznych ale również o prawidłowym traktowaniu siebie nawzajem. Szczególna w tym rola naszych chłopców, by prawidłowo traktowali swoje koleżanki z grupy. Starali się być uprzejmi względem Nich, udzielali pierwszeństwa kiedy sytuacja tego wymaga. Cieszymy się, że efekty naszych rozmów możemy obserwować przy wykonywaniu przez dzieci prostych czynności w ciągu całego dnia w przedszkolu.
  W ubiegłym tygodniu swoje urodzinki świętowała nasza Zosia M. Dzieci pięknie zaśpiewały „Sto lat” swojej koleżance z grupy, poczęstowały się cukierkami, które rozdała solenizantka. Zosiu życzymy Ci spełnienia marzeń, wiele radości oraz dużo zdrowia.
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Pozdrawiamy serdecznie, Joanna Duda i Sylwia Ścierska