Drodzy Rodzice!
Za nami kolejny tydzień maja. Znowu pełen niespodzianek, nowej wiedzy i wielu emocji. Tym razem tematem głównym były „Podróże po Europie”. Rozpoczęliśmy od wysłuchania piosenki z repertuaru Rolfa Zuckowskiego pt. „Dzieci Europy”
„Europa wspólny dom, jesteśmy wszyscy stąd,
połączmy dłonie wraz, jak pragnie Peter, Kasia, John i Hans.
My Europejczycy, po co nam granice, chcemy coraz bliżej z sobą żyć…”
Po wysłuchaniu treści łatwiej było przyswoić sobie podstawową wiedzę o Unii: kiedy powstała?, jaki był cel jej założenia?, ile państw należy do UE?, czy Polska jest w ich gronie? Dzieci metodą dedukcji, burzy mózgów gorączkowo szukały odpowiedzi na podstawowe zagadnienie: jaki był cel założenia UE? Myślimy, że po tych zajęciach „Króliczki” bez problemu odpowiedzą na te pytania.
W każdym kolejnym dniu dzieci poznawały flagi, zabytki, ciekawostki związane z wybranymi państwami. I tak na początek zawitaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów – do Niemiec. Poznaliśmy flagę, potem jeden z symboli Berlina – Bramę Brandenburską z czterokonnym rydwanem i boginią zwycięstwa Wiktorią. Chłopców szczególnie zainteresował niemiecki przemysł motoryzacyjny i takie znane marki, jak: BMW, Audi, Mercedes, czy Porche oraz oczywiście kluby piłkarskie, a wśród nich Bayern Monachium. Niemcy lubią się bawić na festynach i zajadać się pieczonymi kiełbaskami.
Z Niemiec wyruszyliśmy do Holandii – kraju rowerów, tulipanów, wiatraków, kanałów, pysznych serów i sabotów. Dzieci oglądały filmik i z dużym zainteresowaniem słuchały o pracy wiatraków, o tym, że ich zadaniem było wypompowywać wodę i „dbać” o to, by morze nie wdzierało się na ląd. Podziwialiśmy też łyżwiarzy poruszających się po zamarzniętych kanałach w Amsterdamie, duży zachwyt wzbudzały ogromne pola tulipanów, targi serów, wielkich jak koła samochodów. Kolejnego dnia wyruszyliśmy w dalszą podróż – do Francji. I tu na samym początku dzieci słusznie zauważyły, że ważne jest nie tylko zapamiętanie kolorów flag, ale też ich ułożenie! Niemcy i Belgia, Holandia i Francja, a także Włochy i Węgry mają te same barwy na flagach, ale u jednych są one w ułożeniu poziomym, u drugich pionowym!
Francja – to Paryż, a Paryż – to Wieża Eiffla, to Luwr – ogromne muzeum sztuki, to Łuk Triumfalny. Francja to pokazy mody, piękne kobiety i znane marki perfum. Ale Francja to też nieco inne niż nasze gusta kulinarne – to żaby, ślimaki, wiele gatunków sera oraz bagietki, masło i croissanty!
Temat jest dość obszerny i nie sposób go zrealizować podczas jednego tygodnia. Kolejne państwa poznamy w najbliższych dniach. Mamy nadzieję, że udało nam się rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i kiedyś zechcą odwiedzić te miejsca, o których uczyły się w przedszkolu:)
W czwartek, nasze „Króliczki” kolejny raz zaprezentowały bajkę ekologiczną „Urodziny Delfina” na XXVIII Prezentacjach Artystycznych Przedszkolaków. Duża scena tyskiej mediateki przypadła do gustu wszystkim dzieciom. Z radością zaprezentowały swoje talenty przed widownią. Jesteśmy dumne z „Króliczków”. Potrafią odnaleźć się w każdej roli i sytuacji. Dziękujemy również za obecność Rodziców na widowni. To było dla dzieci bardzo ważne wydarzenie.
W minionym tygodniu powstały piękne, wiosenne drzewa, które zdobią wejście do naszej sali. Podczas całego tygodnia dużo czasu spędzaliśmy w naszym ogrodzie. Odbyły się również wszystkie zajęcia dodatkowe. W piątek, odwiedziła nas Pani Ania z warsztatami. „Króliczki” tworzyły zachwycające formy z gliny. Efekt końcowy z pewnością wszystkich zachwyci. Dziękujemy.
Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
Pozdrawiamy serdecznie, Joanna Duda i Sylwia Ścierska