
Drodzy Rodzice!
Miniony tydzień w grupie Pszczółek upłynął pod znakiem tematu „Farma”. Dzieci poznawały życie na wsi, zwierzęta gospodarskie oraz dowiadywały się, jak wiele zawdzięczamy pracy rolników i hodowców. Był to tydzień pełen ciekawych rozmów, zabaw ruchowych, aktywności plastycznych oraz odkrywania świata wszystkimi zmysłami.
Podczas zajęć rozmawialiśmy o zwierzętach mieszkających na farmie i o tym, jakie produkty dzięki nim otrzymujemy. Dzieci doskonale wiedzą już, że krowa daje mleko, z którego powstają sery, jogurty i masło, owce dostarczają wełny, z której powstają ciepłe ubrania, a kozy dają mleko wykorzystywane do produkcji serów i innych przetworów. Przypomnieliśmy sobie również, że pszczoły produkują miód, a ich praca jest niezwykle ważna dla przyrody, ponieważ zapylają rośliny.
Dużo radości sprawiło nam poznawanie nazw młodych zwierząt. Wiemy już, że:
krowa ma cielę, koń ma źrebaka, owca ma jagnię a koza ma koźlę.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem porównywały zwierzęta dorosłe i ich młode oraz próbowały zapamiętać wszystkie nowe nazwy oraz dopasować do nich, ich odgłosy.
Nie zabrakło również zabaw konstrukcyjnych. Pszczółki zamieniły się w prawdziwych gospodarzy i budowniczych. Z klocków powstawały zagrody dla zwierząt, stajnie, obory i wybiegi. Każde zwierzątko miało swój domek oraz miejsce do spacerowania. Takie zabawy rozwijają wyobraźnię przestrzenną, kreatywność oraz uczą planowania i współpracy.
Kontynuowaliśmy także temat sadu, który bardzo spodobał się dzieciom. Wykonaliśmy niezwykłe prace przestrzenne przedstawiające jabłuszka i gruszki. Do ich stworzenia wykorzystaliśmy plastikowe butelki, bibułę, papierowe listki oraz patyczki. Dzieci oklejały wnętrze butelek zieloną bibułą, następnie ozdabiały owoce oczkami, noskiem i uśmiechem, a na końcu mocowały patyczki z listkami. Powstały przepiękne, owoce, które już wkrótce będzie można podziwiać na dole wśród prac.
Muzyka również towarzyszyła nam każdego dnia. Na rytmice uczyliśmy się wakacyjnych piosenek i tworzyliśmy wesołe pociągi, które symbolicznie ruszały w stronę zbliżających się wakacji. Na zajeciach śpiewaliśmy także piosenkę o farmerze, który miał farmę – zarówno po polsku, jak i po angielsku. Dzięki temu dzieci mogły utrwalać poznane słownictwo w dwóch językach. Podczas zajęć z języka angielskiego powtarzaliśmy nazwy zwierząt gospodarskich oraz zwierząt domowych. Dzieci świetnie radziły sobie z rozpoznawaniem i nazywaniem zwierząt, a nauka poprzez zabawę i śpiew sprawiała im wiele radości.
Korzystając z pięknej pogody, większość aktywności odbywała się na świeżym powietrzu. Gimnastyka została przeniesiona na zewnątrz, gdzie dzieci mogły ćwiczyć i rozwijać sprawność ruchową. Na tarasie bawiliśmy się również w koniki. Jedno dziecko znajdowało się w środku hula-hop, a drugie prowadziło swojego „konika”, wspólnie pokonując przygotowane trasy i przeszkody. Było mnóstwo śmiechu, ruchu i pozytywnej energii. Takie zabawy doskonale rozwijają koordynację ruchową, równowagę oraz współpracę między dziećmi.
W każdej wolnej chwili korzystaliśmy również z naszego przedszkolnego podwórka. Były zabawy ruchowe, gry zespołowe, bieganie oraz swobodna aktywność na świeżym powietrzu. Czerwcowa pogoda sprzyjała odkrywaniu świata i wspólnemu spędzaniu czasu na zewnątrz.
To był tydzień pełen ciekawych doświadczeń, nowych wiadomości i wspaniałej zabawy. Pszczółki po raz kolejny pokazały, że nauka przez działanie, obserwację i zabawę przynosi najlepsze efekty. Już nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych przygód!
Zapraszamy do oglądania zdjęć.
Pozdrawiamy serdecznie
Elżbieta Kondrot
Anna Kołakowska
