• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Dźwięki muzyki w „Tygryskach”

  Drodzy Rodzice!

  Miniony tydzień w „Tygryskach” upłynął w radosnej atmosferze przy dźwiękach muzyki. Jego początek obfitował w kolejne doświadczenia, tym razem dotyczące dźwięku. Zadawaliśmy sobie pytanie –„Czy można zobaczyć dźwięk?”. Dzieci postanowiły to sprawdzić. Do wykonania prostego doświadczenia wykorzystaliśmy: balon, słoik, miskę, drewnianą łyżkę, produkty sypkie np. ryż i cukier. Uderzanie w miskę spowodowało pojawienie się w powietrzu fal dźwiękowych, które sprawiły, że miska zaczęła drgać (czego nie zauważymy). Jej wibracje wprawiają ziarenka ryżu i cukru w ruch. Kolejne doświadczenie, które wykonaliśmy jest na wyciągnięcie ręki i każdy może je wykonać. Potrzebowaliśmy tylko kieliszków oraz wody. Każdy z nich napełniliśmy inną ilością wody. Dzieci dowiedziały się, że z kieliszka, gdzie było najwięcej wody uzyskaliśmy dźwięk najniższy a z kieliszka, gdzie było najmniej wody otrzymaliśmy dźwięk najwyższy. „Tygryski” były bardzo podekscytowane grą na kieliszkach, zadanie wykonywały w skupieniu i pomagały sobie nawzajem. Zobaczyliśmy również wiele filmów edukacyjnych, które ukazywały powstawanie fal dźwiękowych. W środę na zajęciach z rytmiki na dzieci czekała niespodzianka. Pani Agnieszka przeprowadziła zajęcia na „otwartym” pianinie. Dzieci mogły zajrzeć do środka instrumentu, poznać jego działanie, zobaczyć jak struny są wprawiane w ruch przez uderzenia w klawisze. Poznały nowe pojęcie – „fortepian preparowany” czyli taki, który jest wykorzystywany w sposób odmienny od tradycyjnej techniki gry, w celu osiągnięcia nietypowej barwy dźwięku. Dowiedziały się również kim jest Pan Leszek Możdżer. Obejrzeliśmy krótki filmik, na którym mogliśmy zobaczyć, jak wygląda gra na „fortepianie preparowanym” co było dla dzieci nowym doświadczeniem i zaskoczeniem.
  W środę przenieśliśmy się do Filharmonii Śląskiej. Każdy odszukał swojego zakodowanego miejsca na widowni, aby później wysłuchać koncertu. Po obejrzeniu fragmentu rozmawialiśmy o tym jak należy zachowywać się w takim miejscu jak filharmonia, jaki obowiązuje tam ubiór, kim jest dyrygent i jaka jest jego rola. Rozpoznawaliśmy instrumenty oraz dowiedzieliśmy się, jak nazywają się muzycy, którzy grają na danym instrumencie np. skrzypce – skrzypaczka/skrzypek, gitara – gitarzysta/gitarzystka.  W szatni zawisły piękne prace plastyczne dzieci pt. „Zimowy pejzaż nocą”. Dzieci poznały kolejną literę, tym razem było to „r” i „R”. Jak zwykle wykonaliśmy wiele ćwiczeń analizy i syntezy słuchowej, wyszukując danej głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Ilość poznanych dotąd liter pozwala nam również na to, by dzieci ćwiczyły czytanie prostych tekstów.
  Wprowadzona również została liczba „10”. Dzieci rozwiązywały zadania z treścią, przeliczały oraz porównywały liczebność zbiorów. „Tygryski” w minionym tygodniu bardzo polubiły nową zabawę dydaktyczną wspomagającą naukę czytania – bingo wyrazowe.
  W związku z tym, że realizujemy tematy związane ze sztuką, w ostatni dzień tygodnia mieliśmy okazję obejrzeć spektakl Teatru NEMNO pt. „Królowa Śniegu” (teatr cieni), który transmitowano na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.   
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.

  Serdecznie pozdrawiamy, Joanna Duda i Danuta Wieczorek