• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Kącik logopedyczny

  Szanowni Państwo,
  Przesyłam ćwiczenia prawidłowego połykania, których celem jest właściwe gryzienie, miażdżenie i przełykanie produktów stałych.
  Ćwiczenia prawidłowego połykania:

  ETAP I

  1. Nauka unoszenia języka za górne zęby (kilkanaście razy dziennie, przed lustrem).
   – Dotykamy palcem lub zimną łyżeczką podniebienia tuż za górnymi zębami, nazywając je zaczarowanym miejscem , parkingiem itp.. w którym język (krasnoludek, samochód) powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię.
   – Przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu rodzynek, pastylek pudrowych, cukierków halls (z wgłębieniem w środku) itp.
   – Zlizywanie nutelli, mleka w proszku itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
   Konik jedzie na przejażdżkę – naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
   Winda – otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą – raz do góry, raz do dołu.
   Karuzela – dzieci bardzo lubią kręcić się w koło, twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.
   – Ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.

  ETAP II ( jeżeli dziecko potrafi zawsze wskazać „zaczarowane miejsce”)

  • Połykanie śliny.

  Mówimy do dziecka: Połóż język w zaczarowanym miejscu, zaparkuj w garażu (za górnymi zębami). Trzymaj go tam przez cały czas, zamknij zęby, uśmiechnij się szeroko i połknij ślinę. Połykaniu nie może towarzyszyć napięcie warg, które nie powinny stawiać oporu przy ich rozchyleniu.

  ETAP III

  • Połykanie płynów.

  Ćwiczenia stosujemy kilkakrotnie w ciągu dnia (w sumie przez 20 – 30 minut). Picie płynów odbywa się porcjami. Dziecko bierze do ust niewielki łyk. Wcześniej prosimy, żeby poczekało na hasło „połykamy”. Polecamy, aby uniosło język do góry, zamknęło zęby, rozchyliło wargi i dopiero teraz połknęło płyn.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Logopeda: Agnieszka Betleja

  Źródło: https://www.logopedia.net.pl/artykuly/58/cwiczenia-prawidlowego-polykania.html