• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” w podróży „Dookoła Świata”

  Drodzy Rodzice!
  Drugi tydzień marca to nasza wielka, wspólna podróż „Dookoła Świata”. Odwiedziliśmy najpierw Chiny, nazywane Państwem Środka. Dzieci dowiedziały się jak nazywa się stolica państwa, podczas prezentacji multimedialnej miały okazję zobaczyć inne wielomilionowe miasta Chin, np. Szanghaj. Były bardzo zadziwione ich wielkością, ilością drapaczy chmur, nowoczesnością a przede wszystkim ilością mieszkających tam ludzi. Wyjaśniłyśmy co oznacza termin Zakazane Miasto, dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda tradycyjny budynek chiński – pagoda. Poznaliśmy chyba najbardziej charakterystyczną budowlę tego państwa – Wielki Mur Chiński. Dzieci dowiedziały się, że zabawny miś panda to mieszkaniec Chin, żywiący się bambusem. Chińczycy uważani są za odkrywców miedzy innymi: porcelany, zegara i jedwabiu. Następnego dnia udaliśmy się do słonecznej, afrykańskiej krainy – Kenii. „Tygryski” poznały zwierzęta zamieszkujące ten Kontynent a także z dużym zainteresowaniem słuchały o safari. Dowiedziały się również, że Masajowie to ludzie o szczególnych umiejętnościach, wiedzą również, że Sahara to największa pustynia na świecie, a Nil to jedna z najdłuższych rzek świata. Z Afryki przeskoczyliśmy do kraju kangurów, emu i koali – Australii. Wiemy, że największym miastem Australii jest Sydney z pięknym, białym, charakterystycznym budynkiem opery, ale stolicą jest Canberra. Zobaczyliśmy na zdjęciach rdzennych mieszkańców tego Kontynentu – Aborygenów ( co znaczy: „byliśmy tu pierwsi”). Wiemy również, co to jest bumerang i do czego służy, jak również, że koale to nie misie a torbacze tak samo jak kangury. Żeby nieco się ochłodzić, odwiedziliśmy jeden z dwóch biegunów zimna – Antarktydę. Tu żyją słonie morskie, foki, lamparty morskie i oczywiście pingwiny. Dzieci dowiedziały się, że w tej krainie nie spotkamy rodowitych mieszkańców ze względu na panujące tam trudne warunki atmosferyczne. Możemy tam spotkać jedynie naukowców zamieszkujących okresowo w stacjach badawczych.
  Jak co tydzień dzieci poznały kolejną, nową literę: „Ł” i „ł”. Rozwiązywaliśmy w związku z tym wiele zadań w naszych kartach pracy. W czwartek, 11 marca odwiedzili nas mili goście, Pani Małgosia i Pan Szczepan. Dzieci wysłuchały tradycyjnych góralskich pieśni i zapoznały się z instrumentami, takimi jak: piszczałka, akordeon, trombita, okaryna oraz skrzypce. „Tygryski” mogły również zobaczyć jak wyglądają stroje góralskie.
  W poniedziałek, 8 marca chłopcy sprawili naszym dziewczynkom ogromną radość. Wręczyli piękne tulipany oraz słodkie upominki. Dziękujemy!
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda