• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Pierwszy tydzień marca w „Tygryskach”

  Drodzy Rodzice!
  W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy na wiele bardzo ciekawych tematów związanych z życiem na naszej planecie. Wstępem do tych rozważań, dyskusji, było zrozumienie, co to jest Układ Słoneczny? Rozpoczęliśmy od zabaw dydaktycznych z piłkami, które uzmysłowiły dzieciom położenie Ziemi wśród innych planet, a także to, że planety jak ,,bączki” wirują wokół Słońca wykonując ruch obrotowy i obiegowy. Ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi trwa 24 godziny i daje nam dzień i noc, następstwem ruchu obiegowego – jest między innymi zmiana pór roku. W kosmosie przemieszczają się również komety, planetoidy. Przy okazji dzieci dowiedziały się również kim był Mikołaj Kopernik i dlaczego mówi się o Nim, że ,,wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.” Zabawa w ,,planety”, ,,komety”, „planetoidy” przyniosła dzieciom wiele radości, ale na pewno pozostawiła w głowie dużo wiedzy. Zobaczyliśmy też filmik edukacyjny pokazujący Ziemię widzianą z Kosmosu, by dzieci zrozumiały, dlaczego mówi się: Ziemia – błękitna planeta. Większą jej powierzchnię zajmują przecież morza i oceany! W kolejnych dniach poznawaliśmy informacje związane z życiem na Ziemi, staraliśmy się zrozumieć, dlaczego tak ważne jest dbanie o czyste wody i powietrze oraz glebę. Na mapie świata rozmieszczaliśmy sylwety zwierząt zamieszkujących poszczególne kontynenty.  Dzięki pracy paleontologów wiemy, że dawno temu naszą planetę zamieszkiwały zupełnie inne zwierzęta – ogromne dinozaury. Wiemy też, że te największe, diplodoki, były roślinożerne, inne, nieco mniejsze bardzo groźne – mięsożerne. Wracając do życia w obecnych czasach poznaliśmy etapy rozwoju motyla – od jajeczka, poprzez gąsienicę, poczwarkę do pięknego motyla. Konsekwencją tego tematu była praca plastyczna pt. ,,Leć motylku” wykonana farbą plakatową i gąbeczkami. Przy tej okazji poznaliśmy znaczenie pojęcia ,,symetria”.
  W tym tygodniu poznaliśmy też kolejną literę: ,,G”, ,,g”. Z kart zawierających różne litery alfabetu, każde dziecko zrobiło dla siebie książeczkę z tekstami do czytania. Jej samodzielne wykonanie, kolorowanie ilustracji według własnego pomysłu dało dzieciom wiele radości i mamy nadzieję, że zachęci je do częstego sięgania po literaturę.
  W minionym tygodniu do grupy „Tygrysków” dołączyła nowa dziewczynka, Natalka. Dzieci bardzo się ucieszyły i uroczyście przywitały swoją rówieśniczkę. Witamy w „Kubusiowym Przedszkolu”.
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.

  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda