• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Mali artyści to my! – „Tygryski”

  Drodzy Rodzice!
  Ostatni tydzień lutego to ostatni tydzień w kręgu tematyki „Wiedza o sztuce”. W poprzednich tygodniach poznawaliśmy ciekawostki związane z pracą w galeriach malarskiej i rzeźbiarskiej. Dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Teatr”. Byliśmy również wirtualnie w teatrze. Poznaliśmy słownictwo związane z tą tematyką. Wiemy, co to jest: kurtyna, gong, scena, widownia, antrakt, sufler, scenarzysta, rekwizyty, scenografia, ale największą niespodzianką była dla dzieci wizyta w naszym przedszkolu Pani Kamilli Baar – aktorki teatralnej oraz filmowej. Opowiedziała dzieciom o pracy aktora, odpowiadała na nurtujące dzieci pytania związane z przedstawieniami teatralnymi, z nauką roli, z pracą w filmie. Dzieci były zachwycone spotkaniem.
  Ostatni tydzień lutego to ostatni tydzień w kręgu tematyki ,,Sztuka.” Bawiliśmy się plamą, dźwiękiem, ruchem, rozwijając wyobraźnię twórczą i przestrzenną, dzieci same tworzyły wspaniałe dzieła. Jednym słowem – cały tydzień bawiliśmy się tematem ,,Mali artyści to my.” Dmuchając przez rurkę na krople kolorowych farb rozmieszczone na płaszczyźnie kartki, tworzyliśmy wspaniałe prace, uczyliśmy się nadawać znaczenie swoim wytworom. Jednocześnie dzieci zauważyły, że przez kolory możemy wyrażać emocje, uczucia. Ponad to dzieci zwróciły uwagę na to, jak ważna jest estetyka pracy, oprawa, która zupełnie zmienia jej charakter. Kolejny dzień to zabawa dźwiękiem. Wspólnie z Panią Agnieszką dzieci utworzyły orkiestrę i poznawały nowe brzmienia poszczególnych instrumentów, podjęły próbę zagrania nowej piosenki. Wybraliśmy się też na spacer wsłuchując się w dźwięki otoczenia – od odgłosów przejeżdżających samochodów, pociągu, nasze kroki, po ptasie trele.
  Kolejny dzień, kolejny spacer, tym razem skupiliśmy się na obserwacji przyrody. W parku dzieci zaobserwowały dziwne zjawisko. Na stawie gruba warstwa lodu, a na drzewach wokół pięknie rozwinięte bazie. Zewsząd słychać śpiew ptaków. Czy to więc jeszcze zima, czy już wiosna? Po krótkiej dyskusji ustaliliśmy, że to taki czas zwiastujący nadejście wiosny – Przedwiośnie! Kolejny dzień, to temat: ,,Bawimy się ruchem”. Z pomocą Pana Jacka uczyliśmy się nowych figur. Na naszej nowej macie gimnastycznej dzieci coraz sprawniej wykonują przewroty w przód, przewroty boczne ( tzw. gwiazdy). Nasze Tygryski są coraz sprawniejsze, a przede wszystkim wykonywanie kolejnych ćwiczeń sprawia Im wiele radości. Jak co tydzień, poznaliśmy też kolejną literę. Tym razem to litera ,,z”. Pozwala nam to na czytanie coraz dłuższych tekstów, na odczytywanie kolejnych wyrazów.
  W zabawach matematycznych rozwijaliśmy umiejętność układania zadań z treścią, mając do dyspozycji 3 cyfry oraz znaki: ,,+”, „-”, „=”. Dzieci same układały i rozwiązywały zadania. Niektóre dzieci z naszej grupy dostają trudniejsze zadania, gdyż poznają już tabliczkę mnożenia. Brawo!
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda