• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Dzień Niepodległości w ,,Tygryskach”

  Drodzy Rodzice!

  W ostatnim tygodniu października omawialiśmy z dziećmi tematykę związaną z odlotem ptaków. Dzieci poznały opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę” oraz „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał”. „Tygryski” dowiedziały się, że ptasie układy w locie można podzielić na trzy główne rodzaje: klucz (gęsi, kaczki i żurawie), chmara ( np. szpaki ) i linia prosta (najrzadziej spotykana). Przeprowadziliśmy wiele zabaw ruchowych, między innymi „Ptaszki w gniazdach”, przy której dzieci świetnie się bawiły i ćwiczyły swoją orientację w przestrzeni. Wraz z nową porą roku – jesienią, w świecie zwierząt następuje wiele zmian. Podobnie jak ludzie przygotowują się do nadchodzącej zimy. Dzieci dowiedziały się jak radzą sobie: niedźwiedź, jeż, zając, wiewiórka, kret i bóbr. Część przekazywanych dzieciom informacji pochodziła z encyklopedii przyrodniczych a inne z wierszy. I tak np. przedszkolaki poznały wiersze: Wł. Broniewskiego „Odlot Bocianów” oraz „Odlot szpaków” S. Pagaczewskiego – tekst tego drugiego wiersza bardzo spodobał się dzieciom, ponieważ zawiera elementy humorystyczne. Wspólnie więc próbowaliśmy go opanować pamięciowo. Było przy tym wiele zabawy. Prócz tekstów literackich, dzieci obejrzały kilka filmów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej.

  We wtorek, 10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Niepodległości.
  Uroczystość rozpoczęliśmy słowami L. Wiszniewskiego:
  „11 listopada”

  Dzisiaj wielka jest rocznica –
  jedenasty listopada!…
  Tym, co zmarli za Ojczyznę,
  hołd wdzięczności Polska składa.
  Więc o przyszłość walczmy społem,
  pod sztandarem z Orłem Białym,
  tylko pracą i nauką
  przysporzymy Polsce chwały!

  „Tygryski” ubrane w piękne, odświętne stroje zaśpiewały hymn państwowy dzięki czemu poczuły uroczysty charakter tego dnia. Dzieci zapoznały się z historią kraju, w którym mieszkają. Wiedzą, że Polska na długi czas zniknęła z mapy Europy. Została podzielona w trzech rozbiorach między Rosję, Prusy i Austrię. W trakcie dyskusji same zrozumiały jakie znaczenie ma słowo „niepodległość”. Doskonale też potrafią wymienić wszystkie symbole narodowe. Każdy przedszkolak własnoręcznie wykonał biało-czerwony kotylion, który z dumą nosił przez cały dzień. W naszej przedszkolnej galerii „Wybitnych Polaków” pojawiły się postaci: Józefa Piłsudzkiego i Ignacego Paderewskiego, którzy choć w sposób bardzo różny, to jednak wyjątkowy przyczynili się do odzyskania niepodległości, o czym dzieci z pewnością w domu będą potrafiły Państwu opowiedzieć.
  Drugi tydzień listopada zakończyliśmy poznaniem legend: „Wars i Sawa” i „O Warszawskiej Syrence”, które były wstępem do prezentacji multimedialnej o stolicy Polski – Warszawie. Dzieci nauczyły się rozpoznawać i nazywać zabytki oraz ważne instytucje państwowe i kulturalne.

  Poznaliśmy też kolejne litery: „t” i „l”. Dzieci doskonaliły umiejętność syntezy i analizy wyrazowej. Wyszukiwały podane głoski na początku, w środku i na końcu wyrazu.

  W minionym tygodniu korzystaliśmy z pięknej pogody i wychodziliśmy na długie spacery. Obserwowaliśmy na pobliskim stawie, pływającą parę łabędzi oraz kaczki. Dzieci wiedzą czym można dokarmiać ptaki, które zostały w naszym kraju na zimę.

  6.11.2020 roku mieliśmy okazję obejrzeć na ekranie telewizora spektakl pt. „3x królewna, 3x smok” emitowany przez Teatr Mały w Tychach.

  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.

  Serdecznie pozdrawiamy, Danuta Wieczorek i Joanna Duda