• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Ciąg dalszy podróży po Europie w „Tygryskach”

  Drodzy Rodzice!
  Kolejny tydzień, kolejne podróże. W poniedziałek wyruszyliśmy żółtym „schulbusem” – (ulubiona piosenka „Tygrysków” autorstwa Rolfa Zuckowskiego), do naszych południowych sąsiadów. Dzieci dowiedziały się, że Praga to stolica Czech, a w niej można zobaczyć Zamek Królewski na Hradczanach, a także podziwiać zabytkowy Most Karola nad Wełtawą. Będąc w Czechach można również udać się na wycieczkę do Skalnego Miasta. Na filmiku edukacyjnym dzieci zobaczyły ośnieżony szczyt Śnieżki z charakterystycznym budynkiem Obserwatorium. „Tygryski” dowiedziały się również, że „Krecik”, „Rumcajs” oraz „Sąsiedzi Mat i Pat” to ulubione bajki czeskich dzieci, a produktem czeskiej motoryzacji jest znana również na naszym rynku Skoda.
  Z Pragi wyruszyliśmy do Kijowa, po drodze zwiedzając też Lwów. Dzieci wiedzą, że Kijów to stolica Ukrainy. O kraju tym oraz o jego obecnych problemach opowiedziała nam nasza Pani Lessia. Pani pochodząca z Ukrainy, mamusia Bohdana z „Króliczków” i Jany z „Pszczółek”. Pani Lessia pracuje od niedawna w naszym przedszkolu i chętnie podzieliła się z nami informacjami o zwyczajach, pięknych budowlach oraz ulubionych potrawach mieszkańców Ukrainy. Podczas tego spotkania było wiele wzruszeń, a Dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem.
  W kolejnym dniu przenieśliśmy się do pięknej i słonecznej Grecji, ze stolicą w Atenach. W trakcie prezentacji multimedialnej oraz podczas oglądania pięknych albumów dzieci mogły podziwiać między innymi: Akropol z ruinami Świątyni poświęconej Atenie – Partenon. Wzniesiony w połowie V wieku p.n.e.. Dzieci z ogromnym zaskoczeniem przyjęły informację, że w obecnych czasach mogą pojechać do Aten i usiąść na kamieniach Akropolu, na których kiedyś siadali i rozmyślali np. Sokrates, Pitagoras, Platon i inni wielcy myśliciele i filozofowie. Szczególnie chłopców rozbawił widok zmiany warty przed budynkiem Parlamentu w Atenach. Ubiór oraz kroki greckich żołnierzy faktycznie wzbudził uśmiech na twarzach dzieci, ale szybko przekonały się, że bardzo trudno te kroki powtórzyć/naśladować.
  Ale Grecja to przede wszystkim kraj turkusowego morza, pięknych plaż i wielu cudownych wysp. Dzieci wiedzą, że największą z nich jest Kreta. Jeśli Grecja to również najpopularniejszy taniec czyli „Sirtaki”, stworzony na potrzeby filmu Greka Zorby, zwany potocznie „Zorbą”.
  W czwartek w celu utrwalenia wszystkich dotychczasowych informacji przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o poznanych państwach europejskich. Dzieci wspaniale potrafiły przyporządkować do rozłożonych flag: Włoch, Holandii, Niemiec, Czech, Ukrainy, Grecji, Francji zdjęcia oraz zgromadzone wcześniej pamiątki. Potrafiły również odpowiedzieć na wiele przygotowanych pytań, które losowały ze szklanej kuli. Wykazały się doskonałą wiedzą i pamięcią. Do zabawy zaprosiliśmy również Panią Dyrektor i Panią Agnieszkę z rytmiki.
  W piątek, kulinarną podróżą po państwach europejskich podsumowaliśmy dwa tygodnie wspólnej pracy i zabawy. Na naszych stołach wspólnie z dziećmi przygotowałyśmy: włoską pizzę, sałatkę caprese, skosztowaliśmy ciasteczka cantuccini oraz amarettini. Obok flagi greckiej pojawiły się: sałatka grecka, sos tzatziki, oliwki w ziołach. Przy fladze niemieckiej dzieci kosztowały grillowanych kiełbasek oraz popularne żelki Haribo, a przy holenderskiej pojawił się żółty ser Gouda. Natomiast Francja „poczęstowała” nas świeżutką bagietką, masłem!, pachnącymi croissantami.
  Stół był bogato zastawiony, a dzieci zachwycone zapachem bazylii, którą zjadły co do ostatniego listka. W całym przedszkolu unosiły się wspaniałe zapachy świeżych ziół, przypraw, pizzy, ciasteczek, pomidorów, ogórków …
  W minionym tygodniu wychodziliśmy często do naszego ogrodu. Dzieci są spragnione ruchu, przebywania na świeżym powietrzu.
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda