• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Zabawy w teatr w „Tygryskach”

  Drodzy Rodzice!
  Ostatnie dni listopada i początek grudnia spędziliśmy w przedszkolu podejmując działania w kręgu tematycznym „Zabawy w teatr”. W poniedziałkowy poranek spotkaliśmy się wszyscy w sali Pszczółek, uroczyście obchodząc Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wcześniej poznały historię niedźwiadka uratowanego podczas polowania w 1902 roku przez amerykańskiego prezydenta Theodora Roosevelta. W 2002 roku, w setną rocznicę tego wydarzenia ustanowiono Dzień Pluszowego Misia. Przy
  akompaniamencie naszej pani Agnieszki śpiewaliśmy, tańczyliśmy, prezentowaliśmy nasze ukochane misie przytulanki.
  Tego samego dnia po południu dzieci miały ogromną przyjemność spotkać się z artystką teatru lalek panią Krystyną Popławską, która przedstawiła nam bajkę pt. ,,Tygrysek Pietrek” autorstwa Hanny Januszewskiej. Po raz pierwszy dzieci zobaczyły teatr cieni, a po przedstawieniu pani Krystyna pokazała nam, na czym polega teatr cieni ,,od kulis”. Dzieci miały możliwość pracy z lalkami, kukiełkami. Były zachwycone! W następnych dniach poznawaliśmy kolejne etapy powstawania sztuki teatralnej oraz ludzi, którzy ją tworzą – od autora, przez kostiumologa, charakteryzatora, reżysera, ludzi wykonujących scenografię. Sami też wykonaliśmy laleczki, kukiełki i przy pomocy naszego teatrzyku odgrywaliśmy różne scenki, wzbogacając słownictwo i umiejętności prowadzenia dialogu. Jak co tydzień poznaliśmy kolejną literę – tym razem była to ,,dziwna” litera, bo w języku polskim nigdy nie stoi na początku wyrazu, za to często oznacza liczbę mnogą. To litera ,,y”. Doskonaliliśmy też nasze umiejętności matematyczne poprzez porównywanie liczebności zbiorów, klasyfikowanie, dodawanie, odejmowanie. W czwartek odwiedził naszą grupę pan Tadeusz Wita, który wiele lat był dyrektorem artystycznym MDK w Łaziskach Górnych, przez 35 lat prowadził Dziecięcy Zespół Artystyczny „Radość”, pisząc muzykę i teksty ich piosenek, nadal prowadzi Ognisko Muzyczne. Naszym dzieciom, Pan Tadeusz zaprezentował akordeon oraz sposób gry na nim. Dzieci dowiedziały się, że akordeon to instrument dęty, bo dźwięk wywołany jest przez prąd powietrza wytwarzany przez ręcznie poruszany miech. W minionym tygodniu odbyło się również uroczyste wręczenie nagród dzieciom, które brały udział w VI Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad Nami Orzeł Biały”. Świętowaliśmy również urodzinki Natalki P. Jeszcze raz składamy serdeczne życzenia. Sto Lat!
  Tydzień zakończyliśmy radosnym spotkaniem z Mikołajem. Były tańce, piosenki i oczywiście prezenty. Mimo tylu zajęć, zdążyliśmy wykonać 2 prace plastyczne w dwóch różnych technikach: ,,Miś Paddington” oraz ,,Mikołaj”. Był to tydzień bardzo pracowity, ale pełen wrażeń!
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy. Danuta wieczorek i Joanna Duda