• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  W świecie legend – ,,Króliczki”

  Drodzy Rodzice !

  Miniony tydzień upłynął nam na omawianiu bardzo ważnych tematów. Zaczęliśmy od zapoznania dzieci z tematyką związaną z – Unią Europejską. Dzieci dowiedziały się, że jest to grupa 27 państw wzajemnie się wspierających. Wiedzą, że siedzibą Unii Europejskiej jest Bruksela – stolica Belgii. Dowiedziały się również, że pomoc Unii Europejskiej związana jest zarówno z momentami katastrof/kryzysów, które przeżywają inne państwa jak i wspieranie, dofinansowywanie powstających w państwach unijnych np. nowych szkół, placów zabaw, autostrad. Trzy kolejne dni poświęciliśmy na poznawanie następnych legend związanych z ważnymi miastami i regionami Polski:

  – „O poznańskich koziołkach”
  – „Toruńskie pierniki”
  – „O Smoku Wawelskim”
  – „O braciach wznoszących wieże Kościoła Mariackiego”
  – „O rycerzach śpiących pod Giewontem”
  – „O królu Popielu, co go myszy zjadły”
  -„Lwy Gdańskie”

  Poznaliśmy również kolejną literę – „U” i cyfrę 6. Wykonywaliśmy w związku z tym różne ćwiczenia. Układanie wyrazów z poznanych dotąd liter ( Ola, Ala, Ula, ul, tata, lala…), rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne w zakresie liczby 6. W czwartek „Króliczki” wykonały pracę plastyczną związaną jedną z legend. Powstały piękne smoki, które dzieci samodzielnie wycięły a później wykleiły plasteliną. Zwieńczeniem całego tygodnia była pogadanka z dziećmi na temat 31 rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Przedszkolaki dowiedziały się, że konwencję spisano w Stanach Zjednoczonych w ONZ ale z inicjatywą powstania tego dokumentu wystąpili Polacy. Przedstawiłyśmy dzieciom ich podstawowe prawa, a dzieci po odczytaniu każdego z poszczególnych haseł miały możliwość wypowiadania się bazując na własnych doświadczeniach i wrażeniach. Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki związanej z tematyką praw dziecka pt.

  „Piosenka o Prawach Dziecka” – Mała Orkiestra Dni Naszych.
  https://www.youtube.com/watch?v=Mudintn3BM4

  W ramach zajęć popołudniowych i integracyjnych „Króliczki” wraz z „Tygryskami” wykonały wspólnie plakat z napisem „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. Wykorzystując sprzyjającą, słoneczną pogodę dzieci wychodziły codziennie na spacer, na plac zabaw i przedszkolny taras.

  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.

  Pozdrawiam serdecznie, Joanna Duda i Danuta Wieczorek