• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” zgłębiają temat „Sztuka wokół nas”

  Drodzy Rodzice!
  Miniony tydzień miał wyjątkowo barwny, przyjemny, wielowątkowy temat przewodni – „Sztuka wokół nas”. Od poniedziałku rozmawialiśmy o różnych jej obliczach. Dzieci w pięknie wydanych albumach malarstwa i historii sztuki, na filmikach i plakatach miały okazję podziwiać dzieła wielkich mistrzów. Dowiedziały się, że to, co oglądają to kopie, repliki. Oryginały znajdują się w największych muzeach i galeriach sztuki. „Tygryski” wiedzą już, co to jest dobro, skarb narodowy i dlaczego niektórych dzieł nawet najbogatsi ludzie nie mogą kupić. Pięknie było obserwować reakcję dzieci na przedstawione Im obrazy: „Mona Lisa” Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem” też pędzla wielkiego mistrza Leonardo da Vinci, słynne „Słoneczniki” i „Gwieździstą noc” Vincenta van Gogha, „Stańczyk”- obraz naszego mistrza Jana Matejko, czy też zupełnie inne w swoim charakterze obrazy Pabla Picasso, np. „Kobieta w czerwonym berecie”.
  „Tygryski” mogły też dotknąć, zobaczyć rzeźby z alabastru przedstawiające boginię wojny Atenę oraz kolumnę koryncką, które zostały przywiezione z Grecji, ale też przyjrzeć się z bliska rzeźbom z drewna, które ozdabiają nasze przedszkole, a przedstawiają Kubusia i jego Przyjaciół. Każdemu podobało się coś innego. Jedni byli zachwyceni Moną Lisą, inni „Gwieździstą nocą”,  a jeszcze inni „Stańczykiem” ,czy obrazami Pabla Picasso. Na początku było trochę dyskusji, a nawet kłótni, ale szybko dzieci zrozumiały, że odbiór sztuki jest bardzo indywidualny, nie wolno tych wyborów krytykować! Każdy ma prawo do przeżywania i odbioru sztuki na swój własny, indywidualny sposób. „Tygryski” zrozumiały sens powiedzenia „O gustach się nie dyskutuje”.
  W kolejnym dniu porozmawialiśmy sobie o sztuce „Street Art”, o muralach. Dzieci zobaczyły na krótkich filmikach ich przykłady, dowiedziały się, że to pewien rodzaj sztuki współczesnej, który mogą zobaczyć na ulicy, ścianach budynków i różnych obiektów. Ustaliliśmy wspólnie, że tego rodzaju sztuka powinna powstawać tylko i wyłącznie za zgodą właściciela obiektu i nigdy nie może zawierać treści obrażających czyjeś uczucia.
  Temat „Sztuka w muzyce” został omówiony na zajęciach z rytmiki. Dzieci miały również okazję do samodzielnej gry na dzwonkach.
  Dzieci w ubiegłym tygodniu zapoznały się również z nową literą „w”, „W”. Wykonywały w tym zakresie wiele ćwiczeń w kartach pracy oraz tworzyły proste zdania z nowo poznaną literą.
  Drodzy Państwo, ze względów zdrowotnych nie zdążyłyśmy omówić tematu: „Sztuka w architekturze”, ale zapewniamy nasze „Tygryski”, że wrócimy do tego ważnego i bardzo ciekawego tematu.
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda