• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” – strażnicy książek

  Drodzy Rodzice!
  Mijający tydzień poświęciłyśmy na przybliżenie dzieciom drogi, jaką pokonuje książka od autora do pojawienia się na półce w księgarni. Jak zwykle cykl zajęć rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu literackiego. Tym razem była to ,,Piosenka o książeczce”, autorstwa pani Lucyny Krzemienieckiej (słowa) oraz pana Jerzego Wasowskiego (muzyka). Po jej wysłuchaniu rozpoczęła się ożywiona dyskusja: czy lepiej czytać książki, czy słuchać e-booków?, czy książki „przynoszą” nam tylko wiedzę, czy też potrafią nas rozśmieszyć, bawić? Czy bajki, baśnie, mity też nas czegoś uczą? Na jakie działy, rodzaje możemy podzielić książki? Dzieci przyniosły z domu swoje ulubione książki, które wspólnie podzieliliśmy na: albumy, atlasy, bajki, baśnie, opowiadania, poezję dziecięcą. Wspólnie na podstawie plakatu prześledziliśmy drogę książki –  od autora, poprzez jego kontakt z wydawnictwem, potem redakcja, w której poprawiane są ewentualne błędy, potem ilustrator, grafik, którzy zadbają o szatę graficzną, a na koniec już tylko drukarnia i ostatecznie – księgarnia. Chętne dzieci czytały wybrane fragmenty swoich książeczek. Przy tej okazji dzieci poznały zasady właściwego obchodzenia się z książką. Podsumowaniem tej tematyki będzie wizyta dzieci w bibliotece, 5 maja. „Tygryski” poznały też inny rodzaj literatury – teatr Kamishibai, teatr obrazkowy, dosłownie papierowy teatr. Kartonowe plansze z obrazkiem opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst. Kolejne karty czytający wkłada do drewnianego teatrzyku, co słuchającym daje namiastkę pobytu w teatrze. „Tygryski” wysłuchały opowiadania „Mój przyjaciel Kemushi”, poznając cykl przemiany poczwarki w motyla. Opowiadanie to skłoniło nas do wykonania pracy plastycznej „Wiśniowy sad”.
  W piątek rozpoczęłyśmy tematykę „Majowy kalendarz ważnych dat”, przybliżając dzieciom znaczenie trzech kolejno zbliżających się świąt: 1 Maja – Święto Pracy, 2 Maja – Święto Flagi i 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja. W tym dniu „Tygryski” wykonały bardzo trudną techniką przeplatania, zakładki do książki w barwach narodowych, które mamy nadzieję posłużą dzieciom przez wiele lat, zawsze przypominając miłe chwile spędzone w przedszkolu.
  W czwartek i piątek odbyły się na świeżym powietrzu zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej z Panem Jackiem. Dzieci korzystały ze ścieżki gimnastycznej, skakały na batutach i trampolinach. Radości nie było końca.
  W minionym tygodniu swoje urodzinki świętowała Antosia. Składamy raz jeszcze najlepsze życzenia. Niech spełniają się wszystkie Twoje marzenia!
  Zapraszamy do galerii zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda