• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” poznają zawody

  Drodzy Rodzice!
  W ubiegłym tygodniu tematem przewodnim były zawody naszych rodziców. Tematykę związaną z wykonywanymi przez dorosłych zawodami zaczęliśmy od recytacji wiersza pt. „Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwima.

  Murarz domy buduje,
  Krawiec szyje ubrania,
  Ale gdzieżby co uszył,
  Gdyby nie miał mieszkania?

  A i murarz by przecie
  Na robotę nie ruszył,
  Gdyby krawiec mu spodni
  I fartucha nie uszył.

  Piekarz musi mieć buty,
  Więc do szewca iść trzeba,
  No, a gdyby nie piekarz,
  Toby szewc nie miał chleba.

  Tak dla wspólnej korzyści
  I dla dobra wspólnego
  Wszyscy muszą pracować,
  Mój maleńki kolego.

  Dzieci chętnie włączyły się w dyskusję o zawodach swoich Rodziców i bazując na treści wiersza, dyskutowaliśmy o tym czy są zawody mniej lub bardziej ważne.
  W poszczególnych dniach tygodnia poznawaliśmy różne zawody, osoby, które je wykonują oraz narzędzia, którymi się posługują. W porozumieniu z Panią kucharką, odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię, a Pani Basia i Pani Natalia pokazały nam jak działa maszynka do mielenia mięsa oraz ile makaronu potrzebują do ugotowania dla nas spaghetti. Zobaczyliśmy też przedszkolne spiżarnie. Wiemy już teraz, co i w jaki sposób się w nich przechowuje. Po wizycie w kuchni przekonaliśmy się jak trudna i wymagająca jest praca kucharza. Trzeba pracować w wysokiej temperaturze, podnosić ciężkie garnki a wszystko to dla nas, byśmy mogli jeść pyszne posiłki. Na koniec spotkania Pani kucharka dała nam miski, deseczki, owoce i warzywa, z których później, z pomocą Pań zrobiliśmy sałatkę owocowo – warzywną. W czwartek wybraliśmy się na spacer na pobliskie stawy. Tym razem celem naszej wycieczki była obserwacja łabędzi, które wytrwale siedzą w swoich gniazdach, oczekując na młode. Podziwialiśmy też mamę – kaczkę ze swoją gromadką, 11 małych kaczątek. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przed budynkiem poczty i rozmawialiśmy na temat pracy jej pracowników i listonosza. Podsumowaniem tej tematyki była praca plastyczna na temat różnych zawodów. Dzieci malowały siebie w przyszłości bądź swoich bliskich w trakcie wykonywanej pracy. Rozwiązywaliśmy również wiele zagadek i ćwiczeń w naszych kartach pracy. Korzystając z pięknej pogody, każdą wolną chwilę spędzaliśmy w ogrodzie przedszkolnym.
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Serdecznie pozdrawiamy, Danuta Wieczorek i Joanna Duda