• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” podróżują po Europie

  Drodzy Rodzice!
  Za nami kolejny tydzień maja. Znowu pełen niespodzianek, nowej wiedzy i wielu emocji. Tym razem tematem głównym były „Podróże po Europie”. Rozpoczęliśmy od wysłuchania piosenki z repertuaru Rolfa Zuckowskiego pt. „Dzieci Europy”

  „Europa wspólny dom, jesteśmy wszyscy stąd,
  połączmy dłonie wraz, jak pragnie Peter, Kasia, John i Hans.
  My Europejczycy, po co nam granice, chcemy coraz bliżej z sobą żyć…”

  Po wysłuchaniu treści łatwiej było przyswoić sobie podstawową wiedzę o Unii: kiedy powstała?, jaki był cel jej założenia?, ile państw należy do UE?, czy Polska jest w ich gronie? Dzieci metodą dedukcji, burzy mózgów gorączkowo szukały odpowiedzi na podstawowe zagadnienie: jaki był cel założenia UE? Myślimy, że po tych zajęciach „Tygryski” bez problemu odpowiedzą na te pytania 🙂
  W każdym kolejnym dniu dzieci poznawały flagi, zabytki, ciekawostki związane z wybranymi państwami. I tak na początek zawitaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów – do Niemiec. Poznaliśmy flagę, potem jeden z symboli Berlina – Bramę Brandenburską z czterokonnym rydwanem i boginią zwycięstwa Wiktorią. Chłopców szczególnie zainteresował niemiecki przemysł motoryzacyjny i takie znane marki, jak: BMW, Audi, Mercedes, czy Porche oraz oczywiście kluby piłkarskie, a wśród nich Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim. Z wielką radością nasi chłopcy ubierali koszulkę klubową tego znanego i cenionego na całym świecie piłkarza. Niemcy lubią się bawić na festynach i zajadać się pieczonymi kiełbaskami.
  Z Niemiec wyruszyliśmy do Holandii – kraju rowerów, tulipanów, wiatraków, kanałów, pysznych serów i sabotów. Dzieci oglądały filmik i z dużym zainteresowaniem słuchały o pracy wiatraków, o tym, że ich zadaniem było wypompowywać wodę i „dbać” o to, by morze nie wdzierało się na ląd. Podziwialiśmy też łyżwiarzy poruszających się po zamarzniętych kanałach w Amsterdamie, duży zachwyt wzbudzały ogromne pola tulipanów, targi serów, wielkich jak koła samochodów. Kolejnego dnia wyruszyliśmy w dalszą podróż – do Francji. I tu na samym początku dzieci słusznie zauważyły, że ważne jest nie tylko zapamiętanie kolorów flag, ale też ich ułożenie! Niemcy i Belgia, Holandia i Francja, a także Włochy i Węgry mają te same barwy na flagach, ale u jednych są one w ułożeniu poziomym, u drugich pionowym!
  Francja – to Paryż, a Paryż – to Wieża Eiffla, to Luwr – ogromne muzeum sztuki, to Łuk Triumfalny. Francja to pokazy mody, piękne kobiety i znane marki perfum. Ale Francja to też nieco inne niż nasze gusta kulinarne – to żaby, ślimaki , wiele gatunków sera oraz bagietki, masło i croissanty!
  Omawianie ciekawostek francuskich zakończyliśmy degustacją właśnie croissantów 🙂
  Na koniec naszej europejskiej podróży wybraliśmy się do Włoch. „Tygryski” podziwiały Wenecję z jej kanałami i gondolami, Rzym i Koloseum, słuchały opowieści o wydarzeniach, które miały tam miejsce. Chłopców oczywiście zachwyciły włoskie marki samochodów: Ferrari i Lamborghini! Rozmawialiśmy też o włoskiej kuchni – o znanych na całym świecie pysznych lodach, makaronach i pizzy. Dzieci zauważyły, że najbardziej znana Margherita ma kolory flagi włoskiej – czerwone pomidory, biała mozzarella i bazylia:) W naszej sali pachniało w tym dniu pomarańczami, bazylią, pomidorami. Podsumowaniem tych naszych wirtualnych podróży była praca plastyczna „Polska w Europie”, a my mamy nadzieję, że udało nam się rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i kiedyś zechcą odwiedzić te miejsca, o których uczyły się w przedszkolu:)
  Drodzy Rodzice! W tym miejscu chcemy bardzo podziękować za dostarczone przez Państwa pamiątki, sportowe koszulki, a nawet francuskie perfumy, które pozwoliły nam uatrakcyjnić zajęcia.
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda