• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” na wiślanym szlaku

  Drodzy Rodzice
  ,,Na wiślanym szlaku”- ten temat przewodni towarzyszył nam w tym tygodniu. Rozpoczęliśmy od wysłuchania i omówienia tekstu piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”, oraz zrozumienia przez wszystkie dzieci, dlaczego tak istotna jest znajomość własnego kraju, historii, kultury, zabytków, a także legend.

  ,,Jesteśmy Polką i Polakiem
  Dziewczynką fajną i chłopakiem
  Kochamy Polskę z całych sił
  Chcemy, byś również kochał Ją i ty….”

  Po wysłuchaniu piosenki i obejrzeniu filmiku wyruszyliśmy w podróż. W poniedziałek dzieci zobaczyły teatrzyk ,,Z biegiem Wisły”. Dowiedziały się, że najdłuższa z polskich rzek rozpoczyna swój bieg ku morzu z Baraniej Góry dwoma potokami: Czarną Wisełką i Białą Wisełką, łącząc się potem w coraz szerszą i głębszą królową polskich rzek – Wisłę.
  We wtorek „dopłynęliśmy” z nurtem Wisły do Krakowa. Poznaliśmy jego zabytki: Wawel, Kościół Mariacki, Barbakan, Sukiennice. Tygryski już wiedzą, dlaczego hejnał z Wieży Mariackiej „urywa się” w pewnym momencie, co mówi legenda o tym, że jedna z wież kościoła jest wyższa, druga niższa. Wiedzą, skąd wzięła się nazwa „Sukiennice”( od słowa „sukno”, czyli materiał) oraz to, że największy polski dzwon – Dzwon Zygmunt na Wawelu, ogłasza swoim biciem najważniejsze dla narodu wydarzenia, święta. Dzieci z niemałym zdziwieniem przyjęły fakt, że  dzwon uruchamia 12 osób, a w tym gronie obecnie jest tylko 1 kobieta. Nigdy wcześniej panie nie były dopuszczane do tego szacownego grona. W ramach relaksacji „Tygryski” wysłuchały kolejnych krakowskich legend: „o Lajkoniku”, „Smoku Wawelskim”.
  W środę wyruszyliśmy dalej – do Warszawy. Najpierw dzieci poznały legendę „Wars i Sawa” i same doszły do tego, skąd wzięła się nazwa naszej stolicy. Poznaliśmy kolejne piękne miejsca, kolejne zabytki. Dzieci dowiedziały się, że to król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy i to dlatego jego postać spogląda z Kolumny na Placu Zamkowym na Zamek Królewski i Warszawę. Z filmiku, zdjęć i plansz dowiedzieliśmy się, że lato królowie spędzali w Pałacu Łazienkowskim. Dzieci zobaczyły również Pomniki Syrenki, Pałac Kultury i Nauki i dowiedziały się, że znajdują się w nim sale koncertowe, teatralne, szkoleniowe, a nawet basen – stąd jego nazwa. „Tygryski” dowiedziały się również, że Warszawa jest jedynym polskim miastem, w którym znajduje się metro.
  W czwartek „popłynęliśmy” do Torunia. Najpierw znowu poznaliśmy dwie legendy związane z tym miastem: „O toruńskich piernikach” i „O Krzywej Wieży”, z której dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się nazwa miasta. I znowu filmiki, plakaty, prywatne zdjęcia, opowiadania nauczycielek i dzieci, które odwiedziły to miejsce pozwoliły nam poznać jego zabytki: wspomnianą Krzywą Wieżę, Ratusz Miejski i Pomnik Mikołaja Kopernika – wspaniałego astronoma. Na koniec tych zajęć dzieci częstowały się prawdziwymi toruńskimi, pachnącymi miodem piernikami.
  W piątek nasza podróż po Polsce dobiegła końca. Wraz z nurtem Wisły „dopłynęliśmy” do Zatoki Gdańskiej. Tygryski wysłuchały legendy „O gdańskich lwach” ,a potem kolejny filmik, plakaty, zdjęcia i opowieści pozwoliły nam poznać to piękne miasto, jego zabytki, ciekawostki. Dzieciom bardzo podobały się kamieniczki starego Gdańska, Posąg Neptuna z fontanną, charakterystyczne dźwigi w porcie, Żuraw nad Motławą. Dzieci wysłuchały też krótkiej historii o Westerplatte. Wiedzą również, że Gdańsk kojarzony jest z bursztynami.

  Codziennie na koniec zajęć wykonywaliśmy jedną stronę naszego albumu o każdym z miast. W stosownym momencie dzieci zabiorą je do domu. Na koniec tygodnia, każdy „Tygrysek” wybrał sobie obrazek przedstawiający zabytek, ilustrację z legendy z dowolnego miejsca w Polsce i „ubarwił” go wybraną techniką plastyczną.
  Korzystaliśmy oczywiście ze słonecznej pogody wychodząc do naszego ogrodu oraz na pobliski plac zabaw. W piątek odbyła się gimnastyka z Panem Jackiem. Dzieci wykonywały kolejne, nowe ćwiczenia, z którymi bardzo dobrze sobie poradziły.
  W minionym tygodniu swoje urodzinki świętowała Hania. Jeszcze raz składamy serdeczne życzenia, dużo zdrowia, radości i spełnienia wszystkich marzeń.
  Drodzy Rodzice! W ciągu minionego tygodnia dzieci poznały najpiękniejsze polskie miasta – od Beskidów po Bałtyk, położone nad Wisłą, w dużej mierze również dzięki Państwa zaangażowaniu. Bardzo dziękujemy za dostarczenie prywatnych zdjęć i pamiątek, które nasze opowiadania uczyniły ciekawszymi.
  Zachęcamy do odtworzenia z dziećmi filmiku z piosenką „Jestem Polakiem”

  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda