• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Tygryski” na tropie wiosny


  „Naplotkowała sosna
  Że już się zbliża wiosna.
  Kret skrzywił się ponuro:
  -Przyjedzie pewno furą…
  Jeż się najeżył srodze:
  -Raczej na hulajnodze.
  Wąż syknął :-Ja nie wierzę,
  Przyjedzie na rowerze.

  Kos gwizdnął: -Wiem coś o tym,
  Przyleci samolotem.
  -Skąd znowu –rzekła sroka-
  Ja z niej nie spuszczam oka
  I w zeszłym roku w maju
  Widziałam ją w tramwaju.
  -nieprawda! Wiosna zwykle
  Przyjeżdża motocyklem.

  -A ja wam dowiodę,
  Że właśnie samochodem.
  -Nieprawda bo w karecie!
  W karecie? Cóż pan plecie?
  Oświadczyć mogę krótko,
  Że płynie własną łódką!

  A wiosna przyszła pieszo.
  Już kwiatki za nią spieszą,
  Już trawy przed nią rosną
  I szumią –Witaj wiosno.”

  Drodzy Rodzice!
  W minionym tygodniu grupa „Tygryski” uczestniczyła w zajęciach związanych z kręgiem tematycznym pt. „Na tropach wiosny”. W poniedziałek wspólnie staraliśmy się rozwiązać zagadkę dotyczącą znaczenia przysłowia „W marcu jak w garncu”. Dzieci wysłuchały opowiadania L. Krzemienieckiej „O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku” na podstawie którego wywiązała się dyskusja związana z elementami pogody, które mogą wystąpić właśnie w marcu. Bazując na własnych przeżyciach, obserwacjach, a także treści opowiadania, wyciągnęliśmy wspólnie wnioski, że wraz z nadejściem wiosny pogoda potrafi się zmienić nawet kilka razy w ciągu dnia. W związku z tym, dzieci zrozumiały dlaczego warto ubierać się na cebulkę.
  We wtorek byliśmy ba basenie, doskonaląc swoje umiejętności pływania i nurkowania, a w przedszkolu dzieci zamieniły się w ogrodników. Założyliśmy w sali „tygryskowy ogródek”. Najpierw dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Historia niezwykłej cebulki” autorstwa E. Stadtmuller. Dowiedziały się z niego, że niektóre rośliny wyrastają z cebulek, a niektóre z nasionek, miały okazję przekonać się o tym oglądając doniczki z hiacyntami, żonkilami i szafirkami. Natomiast na planszy zobaczyły kolejne etapy wzrostu krokusa. W przygotowane doniczki, samodzielnie wsypywały ziemię oraz cebulki.
  W środę poznaliśmy zapis graficzny litery „c”, „C” na podstawie słów do globalnego czytania: Celina, cytryny, cebula. Wybraliśmy się również na spacer nad pobliski staw, by sprawdzić czy wróciły już do nas kaczki i łabędzie. Przy okazji zaobserwowaliśmy, że na drzewach pojawiły się już „bazie kotki”. Oprócz naszych znajomych kaczek i mew śmieszek widzieliśmy również łyskę zwyczajną z charakterystycznym białym dziobem.
  Czwartek to rozmowy o polskich tradycjach związanych z powitaniem wiosny. „Tygryski” wysłuchały opowiadania nauczyciela o marzannie i chodzeniu z gaikiem. Wykonaliśmy kolejną pracę plastyczną pt. „Wiosenna łąka”. Czwartek to również dzień zabaw matematycznych. Ćwiczyliśmy przeliczanie, zadania związane z kodowaniem, klasyfikowaniem, uzupełnianiem zapisu działań w znaki: „<, >, =.”
  Piątek był dniem wielkiej niespodzianki. W związku z tym, że w przyszłym tygodniu będziemy omawiać blok tematyczny pt. „Morskie podróże i opowieści”, Pan Konrad Baar podzielił się z nami swoimi wrażeniami z dalekich podróży. Mieliśmy okazję podziwiać świat podwodnych cudów, dzięki filmom, zdjęciom i opowieściom. Dzieci z ogromnym przejęciem i zainteresowaniem słuchały i oglądały prezentowane materiały.
  Mieliśmy również powód do świętowania. W tym samym dniu, Kamilka oraz Filip obchodzili swoje urodzinki. Raz jeszcze składamy naszym solenizantom najlepsze życzenia. Dużo zdrowia, uśmiechu i spełnienia wszystkich marzeń.
  Zapraszamy do oglądania zdjęć.
  Pozdrawiamy serdecznie, Danuta Wieczorek i Joanna Duda