• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  „Króliczki” odkrywają tajemnice Ziemi

  Drodzy Rodzice!
  Ostatni tydzień września spędziliśmy w miłej i radosnej atmosferze.  Dużo czasu poświęcaliśmy nauce, ale nie zabrakło czasu na wspaniałą zabawę. Zbliża się czas na podsumowanie diagnozy wstępnej dzieci, które od września 2023 roku podejmą naukę w klasie pierwszej. W związku z tym rozpoczęliśmy wykonywanie prostych zadań, które pozwoliły nam sprawdzić co już potrafimy, a nad czym należy jeszcze popracować. Diagnozy dokonywane są na podstawie obserwacji nauczyciela, diagnostycznych kart pracy oraz prac dziecka. U dzieci w wieku przedszkolnym ważną rolę pełni doświadczanie, aktywność, podejmowanie inicjatywy oraz samodzielność, które wzmacniają poczucie własnej wartości. Ważna jest ciągłość w edukacji, możliwość nawiązania przez dziecko do tego, co już wie i potrafi, zaspokajanie jego ciekawości i budzenie zainteresowań.
  W tym tygodniu omawialiśmy ciekawe tematy z bloku tematycznego „Tajemnice Ziemi”. Zainteresowanie tematem wśród dzieci jest ogromne. Wykazują dużą wiedzę w zakresie nazw poszczególnych planet Układu Słonecznego. Lubią zajęcia z globusem, mapami. Z uwagą słuchają wszystkich filmów dydaktycznych w tym temacie. Poruszyliśmy zagadnienia dotyczące 4 żywiołów: wody, ziemi, ognia i powietrza. Zajmowaliśmy się podziałem obrazków na dary natury i te, które są wytworami człowieka. Dłuższą uwagę poświęciliśmy na zrozumieniu słowa „ziemia”, a konkretniej jego wieloznaczności. I tak „Króliczki” podczas „burzy mózgów” doszły do wniosku, że ziemia to: jedna z planet, globus – model Ziemi, wierzchnia warstwa skorupy ziemskiej, jeden z żywiołów, ziemia doniczkowa do sadzenia roślin. Może być też „ziemią ojczystą”. Podczas tego tygodnia nie skupialiśmy się na omawianiu przestrzeni kosmicznej. Taki blok tematyczny będziemy realizować wiosną.
  Poruszyliśmy również temat dinozaurów. Dzieci oglądały ich sylwety, przeglądały książki oraz zobaczyły film edukacyjny pt. „Jak wyginęły dinozaury”?
  Podczas zajęć dydaktycznych przypomnieliśmy sobie jak wygląda cyfra „1” i wykonaliśmy ćwiczenia w kartach pracy w tym temacie. W każdy wtorek poznajemy również nową literę. Tym razem zajmowaliśmy się literą „T”, „t”. Zawsze, takie zajęcia rozpoczynamy na dywanie, rozkładamy plansze, tworzymy litery z różnych materiałów, sylabizujemy poszczególne wyrazy, wymyślamy własne. Dopiero później rozpoczynamy drugi etap, czyli pracę w książkach.
  W piątek, 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi chłopcy otrzymali od dziewczynek słodkie upominki. Z tej okazji nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia. W tym dniu ukończyliśmy naszą pracę plastyczną dotyczącą żywiołów.
  Jak każdy tydzień, ten również był pełen atrakcji i zajęć dodatkowych. Odbyła się robotyka, zajęcia teatralne, język angielski, francuski, rytmika, a w piątek gimnastyka. W czwartek większa część grupy doskonaliła swoje umiejętności pływackie na basenie, a pozostałe dzieci zostały ugoszczone w innych grupach.
  Gdy tylko nie padało staraliśmy się wychodzić do ogrodu i na spacery po najbliższej okolicy przedszkola. Nasze Dzieci świetnie czują się w swojej grupie. Wszyscy są dla siebie mili i to nas cieszy najbardziej.
  Zapraszamy do oglądania ZDJĘĆ.
  Pozdrawiamy serdecznie, Joanna Duda i Sylwia Ścierska