
Drodzy Rodzice!
Miniony tydzień kwietnia poświęciłam na przybliżenie dzieciom drogi, jaką pokonuje książka od autora do pojawienia się na półce w księgarni. Jak zwykle cykl zajęć rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu literackiego. Tym razem była to ,,Piosenka o książeczce”, autorstwa pani Lucyny Krzemienieckiej (słowa) oraz pana Jerzego Wasowskiego (muzyka). Po jej wysłuchaniu rozpoczęła się ożywiona dyskusja: czy lepiej czytać książki, czy słuchać e-booków?, czy książki „przynoszą” nam tylko wiedzę, czy też potrafią nas rozśmieszyć, bawić? Czy bajki, baśnie, mity też nas czegoś uczą? Na jakie działy, rodzaje możemy podzielić książki? Wspólnie podzieliliśmy książki znajdujące się w naszej sali na: albumy, atlasy, bajki, baśnie, opowiadania, poezję dziecięcą. Na podstawie plakatu prześledziliśmy drogę książki – od autora, poprzez jego kontakt z wydawnictwem, potem redakcja, w której poprawiane są ewentualne błędy, potem ilustrator, grafik, którzy zadbają o szatę graficzną, a na koniec już tylko drukarnia i ostatecznie – księgarnia. Dzieci miały okazję zobaczyć krótki filmik edukacyjny, podczas którego mogły dowiedzieć się jak powstają książki. Chętne dzieci czytały wybrane fragmenty książek. Przy tej okazji dzieci poznały zasady właściwego obchodzenia się z książką. Wiele czasu poświęcamy na różnego rodzaju krzyżówki, rebusy, łamigłówki, które stanowią piękne przygotowanie do nauki czytania.
Każde dziecko chętnie przyniosło do przedszkola swoją ulubioną książkę. Swobodnie rozmawialiśmy na temat ich treści.
Grupa jest bardzo zaangażowana i aktywna na zajęciach. Wszystkie starszaki dowolną metodą mieszaną (plastelina, farby, bibuła, piórka, papier kolorowy) wykonały śliczne sówki.
We wtorek udaliśmy się do MDK nr 1 na próbę przed występem teatralnym w ramach XXXII Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży. Wspólnie z grupą „Tygryski” dzieci zagrały swoje role w przedstawieniu pt. „O Królewnie, która spać nie chciała”. Dzieci poznały scenę, zobaczyły jak wygląda przygotowana scenografia, reżyserka, miejsca, w którym znajduje się nagłośnienie i oświetlenie. Zależy mi na tym, aby dzieci zrozumiały, że zanim dojdzie do występu, nad wszystkimi szczegółami drobnymi, ale, jak bardzo ważnymi, pracuje sztab ludzi. Staram się im uzmysłowić, że na tym etapie bardzo ważne jest poszanowanie pracy innych osób. Aby efekt końcowy dla wszystkich widzów był „wow!”… wielu z nas musi się zaangażować.
W ubiegłym tygodniu odbyły się wszystkie zajęcia dodatkowe.Jeśli tylko aura nam pozwala, wychodziliśmy się na spacery albo spędzaliśmy czas w ogrodzie. Przed nami kolejny tydzień pełen ekscytujących wrażeń, a mianowicie występ grupy starszaków w ramach Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży. Zaprezentujemy się w trzech kategoriach: teatralnej, tanecznej i wokalnej.
Zapraszam do oglądania zdjęć.
Pozdrawiam serdecznie Sylwia Ścierska