• Przedszkole Niepubliczne "Kubusia Puchatka"
 • 32 2182116
 • ul. Hetmańska 1, 43-100 Tychy
 • Nowinki

  Druga połowa lutego w ,,Króliczkach”

  Drodzy Rodzice!

  Luty – druga połowa to wiele atrakcji, wrażeń, nowych doświadczeń. Nasze działania skupiały się wokół tematów wiodących: ,,Wśród malarzy i rzeźbiarzy”, ,,W teatrze” i ,,Mali artyści to my!” Stąd nasza wizyta w Miejskiej Galerii Sztuki ,,Obok” i spotkanie ze znanym malarzem i grafikiem p. Wojtkiem Łuką. Rozmawialiśmy na temat farb, którymi posługujemy się my w przedszkolu i tymi, które stosują artyści, na temat różnych form wypowiedzi plastycznych- obrazu, grafiki, rzeźby. Dzieci były zdziwione, kiedy usłyszały, że ich działania z plasteliną – to również rzeźbienie. Dowiedzieliśmy się od p. Wojtka, co to jest SUBIEKTYWIZM w odbiorze sztuki. W przedszkolu mówiliśmy, że każdemu może podobać się coś innego, że o gustach się nie dyskutuje, tutaj dzieci poznały nowe pojęcie – że to właśnie jest subiektywizm. Po powrocie do przedszkola tworzyliśmy dzieła wg własnego pomysłu. Dostrzegliśmy też, że w naszej szatni stoją 2 rzeźby z drewna – KUBUŚ i TYGRYSEK. Stoją tam ,,od zawsze”, ale dopiero po wizycie w galerii dostrzegliśmy, jaki bliski mamy czasem kontakt ze sztuką, tylko czasem tego nie dostrzegamy 🙂 Raz jeszcze dziękujemy p. Wojtkowi za bardzo wartościowe spotkanie, które w sposób oczywisty pogłębiło wiedzę dzieci i być może zainspirowało do odwiedzenia innych wystaw.  
  Z p. Agnieszką z rytmiki bawiliśmy się dźwiękami. Tworzyliśmy zespoły, korzystając z różnych instrumentów porównywaliśmy dźwięki, graliśmy melodie. Rozmawialiśmy o różnych grupach instrumentów: strunowych, dętych, perkusyjnych. Dzieci były bardzo zdziwione, kiedy dowiedziały się, że pianino to instrument strunowy. Więc żeby ich przekonać, że tak jest ,, rozebrałyśmy”  nieco ten instrument, by mogły zajrzeć do środka i przekonać się, jak powstaje dźwięk. Najważniejsze w edukacji jest odkrywanie przez działanie.
  Poznaliśmy też kolejne litery – ,,w,W”, ,,z,Z”. Coraz więcej poznanych liter pozwala nam czytać  coraz bardziej rozbudowane teksty i niedługo sami będziemy sobie czytać bajki 🙂 Niektórzy już to potrafią.
  I na koniec miesiąca – obiecana wcześniej wycieczka! Niewątpliwie miała charakter rozrywki, zabawy, ale też edukacji.
  Pojechaliśmy do Gliwic i odwiedziliśmy KOLEJKOWO I  PALMIARNIĘ.
  Kolejkowo to cudowny, bajkowy świat w miniaturze. Zwiedzanie makiety to doskonała lekcja. ,,Podglądaliśmy” pracę ludzi w różnych zawodach – ratowników medycznych w trakcie akcji ratunkowej, strażaków, pracowników energetyki, warsztatu samochodowego…
  Kolejkowo to 460 metrów torowiska, 12 pociągów, 58 wagonów, 195 samochodów, 235 budynków- w tym miniatur autentycznych budowli ze Śląska, 3200 figurek oraz mosty, tunele, zjawisko wyładowań podczas autentycznie padającego deszczu!
  A Miasto z piernika – to bajka! Tona piernikowego ciasta, miód, lukier, czekolada- ogromna radość dla wszystkich zmysłów!!!
  I na koniec wizyta w palmiarni. Pani przewodnik pokazała nam wiele gatunków fauny i flory z krajów tropikalnych. Widzieliśmy jak rosną banany, cytryny kumkwaty, kawa i wanilia. Widzieliśmy ogromne! i miniaturowe kaktusy, legwany, węże, kameleony, papużki …. ,a w ogromnych akwariach – ryby pływające w wodach Afryki, Ameryki Południowej, ale i w naszych wodach, w Polsce. Podglądaliśmy ciężko pracujące mrówki.  Prawie tak jak my  😉 Dziękujemy Pani Małgosi, mamie naszego Filipka za obecność podczas wycieczki i nieocenioną pomoc.
  Zapraszam do obejrzenia ZDJĘĆ.

  Pozdrawiam Danuta Wieczorek